VMware altyapısında RDM (Raw Device Mapping) Disk Operasyon İşlemleri

Merhaba,

Bu makalemde RDM (Raw Device Mapping) konusunda bazı bilgiler aktarmak istiyorum. Dilerseniz öncelikle RDM tanımını yaparak başlayalım…

RDM nedir?

RDM, bir sanal sunucuya, fiziksel bir disk alanının kullandırılması işlemidir.

RDM disk, virtual machine erişimi için kullanılan iki yoldan sadece birisidir. İkinci yol ise hepimizin bildiği VMFS yapısıdır.

VMFS, VMware’in datacenter uygulamasında önerdiği bir yapıdır. RDM ise virtual machine’ler arası cluster yada fiziksel-sanal cluster için kullanılacak bir yapıdır. RDM, fiziksel bir diske vekil görevi üstlenerek sanal makinenin fiziksel storage’ı direkt olarak kullanabilmesi için içinde tutulan metadata ile diskin yönetim ve erişiminin fiziksel cihaza yönlendirilebilmesini sağlar.

Yönetilen ortamlarda, kritik operasyonlardan biri de disk operasyonlarıdır. Çeşitli sebeplerden dolayı, storage değişimi gibi projeler yürütülebilmekte, disk ve datastore değişim operasyonları karşımıza çıkabilmektedir.

Datastore ya da RDM diskleri kaldırma operasyonunda detach işlemini yapmadan storage tarafında disk çekilirse, host üzerinde deadh path’ler oluşur, Bunun sonucu olarak, all path down gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Host reboot sonrası, deadh path’ler gidecektir ancak operasyon süremiz uzayabilir. Bir host’u reboot etmek için Maintenance moda getirmeye çalıştığınızda, Vmotion’da Vm bazlı sorunların çıkma olasılığını da düşünürseniz, vakit kaybetmenize neden olabilecektir.

Hostlardan disk kaldırırken sıralama Unmount, Detach Lun ve Storage tarafında Delete from SAN şeklinde olmalıdır.

1. Vsphere Web

Host-Configuration-Storage device ekranında detach yapılır bu Cluster’daki tüm hostlarda yapılır. Host sayınıza göre uzun sürebilir.

2. PowerCLI üzerinden Script Yöntemi

Tabi ki öncesinde, RDM disklerin VM’lerden çekilmesi gerekmek. MS Cluster ortamlarında ise, cluster dan bu diskler offline’a çekilmelidir.

Detach edilecek Lun’lar için script:

Scriptte ClusterName değişkenine cluster’ınızın adını, $LunIDs nin karşısına da disklerinizin naa id’lerini yazıp kaydetmelisiniz. Sonrasında PowerCli’da çalıştırdığınızda, detach işlemleri hızlıca yapılacaktır.

$LunIDs = “naa.6000000001″,”naa.600000002”
$Clustername = “ClusterName”
function Detach-Disk {
param(
[VMware.VimAutomation.ViCore.Impl.V1.Inventory.VMHostImpl]$VMHost,
[string]$CanonicalName )
$storSys = Get-View $VMHost.Extensiondata.ConfigManager.StorageSystem
$lunUuid = (Get-ScsiLun -VmHost $VMHost | where {$_.CanonicalName -eq $CanonicalName}).ExtensionData.Uuid
$storSys.DetachScsiLun($lunUuid)
}
$ClusterHosts = Get-Cluster $Clustername | Get-VMHost
Foreach($VMHost in $ClusterHosts)
{
Foreach($LUNid in $LunIDs)
{
Write-Host “Detaching” $LUNid “from” $VMHost -ForegroundColor “Yellow”
Detach-Disk -VMHost $VMHost -CanonicalName $LUNid
}
}

Umarım faydalı olur.

Umut Kapucu